Fasáda rodinného domu je vizitkou majiteľa

(prebraté z : mojdom.sk)

Fasáda rodinného domu je

Fasáda rodinného domu reprezentuje vkus svojho majiteľa. Je vizitkou, podľa ktorej si okoloidúci môžu majiteľa zaškatuľkovať na prvý pohľad. Dom ako celok bude pôsobiť vkusne vtedy, keď budú vkusne zladené materiály a farby celého domu, jeho bezprostredného okolia (plot, drobné záhradné prvky), ako aj širšieho okolia – celej uličnej zástavby a miesta

V centrách miest sa treba vyvarovať rustikálnych prvkov, ocení sa skôr elegancia a praktická ukážka známeho Menej je viac. Pekná môže byť hra so svetlom a tieňom na fasáde alebo fasádne obklady s použitím netradičných materiálov, ako sú kov, drevo alebo sklo, či, naopak, klasických lícových tehličiek. Na vidieku môže byť fasáda prispôsobená prírodnému prostrediu – možno použiť obkladové materiály a farby, ktoré sa okolo domu nachádzajú voľne v prírode.

Vyberáme farbu

Pri výbere farby (či farieb) fasády si treba uvedomiť, že na malom kúsku pôsobí farba obyčajne svetlejšie, ako keď sa nanesie na veľkú plochu fasády, preto radšej vyberajme o kúsok menej sýty odtieň. Najlepšie je pozrieť si naživo budovu natretú konkrétnou farbou, o ktorú máme záujem, lebo farba v skutočnosti pôsobí inak ako vo vzorkovnici.

Mnohí predajcovia farieb ponúkajú službu vizualizácie fasády, niekedy aj zadarmo, preto neváhajme a využime ju. Aj keby sme za ňu mali zaplatiť, obetujme radšej niekoľko desiatok eur. Je to lepšie, ako sa pozerať 20 rokov na niečo, čo sa nám vlastne vôbec nepáči. Farba domu je individuálna záležitosť, preto je dobré voliť farbu aj s ohľadom na našu povahu a preferencie. Príliš nervózni ľudia alebo ľudia svetloplachí by mali preferovať upokojujúce neutrálne tóny pred sýtymi teplými tónmi. Príliš pokojných ľudí zas teplá veselšia farba môže povzbudiť k väčšej aktivite.

Fasáda v teplých farbách celý deň osvetlená silným slnkom môže pôsobiť príliš horúco, preto je vhodné ju doplniť väčším množstvom vysokej zelene. V každom prípade je vhodné vyhnúť sa zafarbeniu celej fasády v jednej sýtej farbe, napríklad kanárikovožltej, tmavomodrej či fialovej. Ak sa sýtej farby nechceme vzdať, doplňme ju na väčšej ploche niektorou neutrálnou farbou. V posledných rokoch sa osvedčilo skôr jemné ladenie tón v tóne ako silné farebné kontrasty na fasáde.

 

Kontrasty sú vhodné skôr pri neutrálnych farbách. Biela, svetlosivá, svetlobéžová budú pekne pôsobiť v kombinácii s tmavohnedou či tmavosivou. Výrazné kombinácie dvoch (či dokonca viacerých) rôznych sýtych farieb vyžadujú veľmi vysokú mieru výtvarného cítenia, aby nepôsobili lacno. Samozrejme, ani najkrajšia a výtvarne najzvládnutejšia fasáda na svete zhotovená bez rešpektovania zákonitostí stavebnej fyziky neochráni nosný materiál domu pred nepriazňou počasia a nezvýši celkovú životnosť domu. Preto treba dbať na to, aby bola fasáda nielen pekná, ale aj zhotovená správne a z kompatibilných materiálov.

 

Fasáda rodinného domu je

Aké sú možnosti?

Dnešný trh ponúka nepreberné množstvo rôznych omietok, náterov či montovaných obkladov. Nie každý dom však znesie každý fasádny materiál. Ide o to, kde sa dom nachádza – či na kraji vlhkého lesa, či pri frekventovanej ceste, v hmlistej nížine, alebo na veternej hôrke. Dôležitý je aj podklad, na ktorom majú byť fasádny náter, obklad či omietka umiestnené, ako aj architektonické riešenie domu. Napríklad minerálnu omietku je vhodné aplikovať na fasádu neatakovanú častými dažďami. Použime ju vtedy, keď má strecha dostatočný presah, aby po fasáde príliš často nestekala voda.

 

Fasáda, na ktorú silno pôsobí dážď a vietor, bude lepšie chránená nenasiakavými omietkami – silikónovou alebo akrylátovou. Akrylátová omietka však nie je vhodná na vlhké objekty, lebo má vysoký difúzny odpor, a murivo či zateplenie tesne pod ňou by nemohlo voľne dýchať. Nemala by sa aplikovať ani na podklady z bieleho vápna, lebo ju vápno neunesie. V mimoriadne znečistenom prostredí zas môže svojím vyšším statickým nábojom pritiahnuť zrnká prachu. Na často opravované budovy je nevhodná silikátová omietka, keďže nerovnomerný podklad môže spôsobiť vznik škvŕn a farebných odlišností. Na takéto povrchy je vhodnejšia silikónová omietka, ktorá má výborné fyzikálne vlastnosti, je vodoodolná a vyhovuje v prípade väčšiny fasád. Jej cena je však vyššia. 

 

Fasádnu omietku môžeme doplniť alebo aj celkom nahradiť fasádnym obkladom, najlepšie zároveň s použitím zatepľovacieho systému s odvetranou medzerou. Obľúbeným a krásnym materiálom na fasádu je drevo, to si však vyberme vtedy, ak sme ochotní investovať do niektorého z exotických druhov dreva odolných proti poveternostným podmienkam a vieme si vyhradiť aj čas na jeho údržbu. Pre tých, ktorí sa, naopak, údržbou fasády nechcú zaoberať vôbec, je v poslednom čase k dispozícii samočistiaca omietka alebo samočistiaca farba na fasádu.

 

Farba domu je individuálna

Farba domu je individuálna záležitosť, a preto je dobré ju voliť aj s ohľadom na našu povahu a preferencie.


Samočistiace omietky a farby

Samočistiaca tenkovrstvová fasádna omietka sa používa pri zatepľovaní alebo pri dôkladnej renovácii fasády, samočistiaca farba sa môže použiť aj pri menej náročných renováciách fasád, na sanačných omietkových systémoch a ako náter klasických omietok (vápenno-cementových, neprefarbovaných ušľachtilých, tenkovrstvových). V oboch prípadoch ide o spojenie silikátových spojív s aplikáciou nanotechnologických princípov. Rozdiel medzi obyčajnou a samočistiacou omietkou je zrejmý už po prvom roku aplikácie. Samočistiaca je podstatne menej znečistená.

 

Bez poškodenia by mala samočistiaca omietka vydržať aspoň dvojnásobne dlhšie. Je síce drahšia, ak si však uvedomíme, že počas jej životnosti by sme museli nanášať klasickú omietku druhýkrát, a predstavíme si všetky starosti s tým spojené (postaviť lešenie okolo domu, kúpiť druhú lacnejšiu omietku, zaplatiť majstrov alebo tráviť pri zhotovovaní omietky niekoľko týždňov), tak sa nám hneď jej cena javí (oproti spomenutým starostiam a výdavkom) vcelku prijateľná.

 

Samočistiace schopnosti tejto omietky sú dané jej nanoporéznou štruktúrou – jej povrch je dokonale hladký a póry v omietke sú také maličké, že sa v nich veľmi ťažko usadzujú nečistoty – či už ide o organické, alebo anorganické látky. Takáto fasáda dokonca znečistenie odpudzuje, lebo má veľmi nízky elektrostatický náboj. Ak sa tam predsa len nejaké čiastočky uchytia, vplyvom poveternostných vplyvov sa z fasády veľmi rýchlo uvoľnia. A  netreba čakať ani na silný dážď či dôkladné kropenie hadicou – postačí pôsobenie slnečného žiarenia alebo mierneho dažďa, vetra, snehu či zmien teploty na povrchu fasády. Aj keď sú póry samočistiacej omietky veľmi malé, nebráni to tomu, aby dobre prepúšťali pary a umožňovali povrchu fasády dobre dýchať. Navyše, rýchle vysušovanie povrchu omietky znemožňuje tvorbu plesní a usadzovanie machov a lišajníkov. Samočistiace farby aj omietky sa dodávajú až v 200 odtieňoch, a preto si vyberie naozaj každý.

 

Problémom dokonca nie je ani snehovo biela farba, ktorej sa prakticky založení stavitelia v iných prípadoch vyhýbajú. Samočistiaca omietka je vhodná na všetky omietkové aj zatepľovacie systémy, ako aj na domy postavené v oblastiach s vysokou mierou znečistenia. Pracuje sa s ňou rovnako ako s ostatnými tenkovrstvovými omietkami. Nanáša sa na rovný, jemne drsný, tvrdý, suchý a čistý podklad bez prachu, mastných škvŕn a iných nečistôt. Nehodí sa na podklady premaľované fasádnymi farbami a farbami na báze kriedy, olejovými farbami, lakmi alebo emailami.

 

Vo všeobecnosti je drevený

Vo všeobecnosti je drevený obklad natoľko pekný, nakoľko sú pekne vyriešené detaily okolo okien, dverí alebo prechodov medzi časťou fasády s dreveným obkladom a bez neho.

Drevo na fasáde

Pôsobením dažďa, snehu a slnka sa bude drevo v priebehu rokov meniť – tmavnúť alebo sivieť. V posledných rokoch sa často používajú odolné exotické drevá, napríklad céder alebo tzv. thermowood, ktoré prirodzene starnú a netreba sa o ne príliš starať, lebo napriek patine na povrchu vo svojom vnútri ostávajú neporušené. Na rozdiel od nich drevenú klasiku treba veľmi často opravovať a pretierať, aby sa nám nerozpadla pred očami. To môže byť náročnejšie, ako investovať hneď na začiatku do odolnejšieho materiálu. Treba si uvedomiť, že drevo je prírodný materiál a každý jeho kus má trochu inú farbu aj štruktúru. Dokonalú symetriu či rovnakú farebnosť tu nenájdeme, a ak po nej túžime, zvoľme radšej iný druh fasádneho obkladu. 

 

Keďže každá stavba má svoje špecifiká, existuje mnoho technických a konštrukčných možností dreveného obkladu. Obklad môže pôsobiť rustikálne aj moderne. Dosky môžu byť na fasáde upevnené horizontálne, vertikálne alebo diagonálne. Podľa toho musia byť profilované a vzájomne uložené tak, aby z nich rýchlo odtiekla voda mimo drevený materiál a nezdržiavala sa v žiadnych škárach či dutinách. Zároveň musí byť drevo ošetrené tak, aby do jeho štruktúry neprenikala voda. Aby drevená fasáda dlho vydržala, musí byť drevo na fasáde použité v súlade s jeho fyzikálnymi vlastnosťami. Napríklad aby sa dosky nedeformovali, nemôžu byť príliš široké, odporúča sa maximálna šírka 14 cm. Od vodorovného terénu musí byť drevený obklad dostatočne vzdialený – ideálne aspoň 30 cm, predvŕtané skrutky by sa mali nachádzať aspoň 5 cm od okraja dosky a splniť treba mnoho ďalších podmienok.

 

Medzi obkladom a podkladom musí byť zabezpečený prístup vzduchu tak, aby sa mohli drevené prvky prevetrávať. Preto sa pri obložení drevom so zateplením nepoužíva kontaktný systém s EPS, ale zateplenie doskami z minerálnej vlny s odvetranou vzduchovou medzerou širokou aspoň 2 cm. Ak je drevený obklad upevnený na drevostavbe, treba zaistiť, aby sa voda zvonku nedostávala do vnútorných vrstiev konštrukcie, aby sa však konštrukcia mohla dostatočne odvetrávať. Dá sa to vyriešiť dobre navrhnutými detailmi alebo aplikáciou podkladovej difúznej fólie. 

 

Vo všeobecnosti je drevený obklad natoľko pekný, nakoľko pekne sú vyriešené detaily okolo okien, dverí alebo prechodov medzi časťou fasády s dreveným obkladom a bez dreveného obkladu. Obyčajne sa tieto časti líšia svojou hrúbkou tak, že drevený obklad prečnieva. Bočné hrany je v takom prípade vhodné prekryť rovnakou drevenou doskou, aká sa použila na obklade, či hliníkovou, respektíve antikorovou lištou. V mieste prechodu sa nesmie zabudnúť na dilatáciu fasády.

 

Fasáda rodinného domu je

Obklad

Vhodnejším a trvanlivejším, hoci u nás menej uplatňovaným riešením je použiť namiesto omietky fasádny obklad. Obklad teoreticky môže byť nalepený na podklade, avšak trvanlivejšie a bezpečnejšie riešenie je namontovať ho na nosnú konštrukciu pomocou kotiev. Obklad môže byť keramický, kovový či kamenný. V poslednom čase je čoraz obľúbenejší drevený obklad, avšak v novej forme.


Text: Jana Macinská 
Foto: BAL Slovakia, Mapei, ARD projekt, thinkstock.com
Zdroj: Všetko o stavbe a prevádzke domu JAGA GROUP